۱۶ اسفند

پیشگیری از وقوع جرم یعنی: پیش بینی، شناسایی و ارزیابی خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای از بین بردن یا کاهش آن.

پیشگیری از وقوع جرم یکی از مهمترین و مؤثرترین راه های مبارزه با رفتارهای بزهکارانه و ناهنجاری های اجتماعی است. آموزش می تواند در پیشگیری از وقوع جرم نقش به سزایی ایفا کند. به همین دلیل نحوه آموزش و آشنایی دانش‌آموزان در مدارس با انواع جرم، مجازات و راه های پیشگیری از آن، بسیار می تواند در تحقق این امر تأثیرگذار باشد.

بر این اساس معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اجرای طرح “قاضی مدرسه” را به عنوان طرحی هماهنگ در تمام مدرسه‌های کشور تصویب و اجرایی کرد.

براساس این طرح قضات وارد مدارس شده و دانش آموزان می‌توانند در مورد انواع جرم، مجازاتها و راههای پیشگیری از آن مطلع شوند.

هدف از اجرای طرح قاضی مدرسه هشدار اولیه به دانش آموزان جهت پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی است که لازمه‌ی آن بالا بردن اطلاعات عمومی و حقوقی دانش آموزان است.

در همین راستا قاضی محترم دادگستری جناب آقای ابوالفضل ذاکری که از اولیای دانش‌آموزان دبیرستان نیز هستند، قبول زحمت نموده و برای دانش‌آموزان جلسه‌ای را ترتیب دادند.

در این جلسه برخی از مسایل حقوقی و کیفری و همچنین خطرهایی که نوجوانان را تهدید می‌کند، برای دانش‌آموزان عنوان شد.

۱۴۲۱۸۱۳۷۴۳۵۳۲-(۲)

  

Leave a Comment